Inghetata cu fistic - cu doar 3 ingrediente

E vara, e cald, vrem inghetata. De data asta inghetata cu fistic, tot cu doar 3 ingrediente (le-am numarat de cateva ori, sa ma asigur!)

Este foarte rapid de facut si nu face “ace de gheata” dar nici nu poti sa o faci cu mai putin zahar (stiu ca urma sa ma intrebi) exact de asta, pentru ca nu se face la masina de inghetata si atunci avem nevoie de o cantitate mai mare de zahar care sa previna formarea acelor de gheata.

Eu zic ca merita sa ii dai o sansa!

 

Ingrediente

Pentru 1 kg Inghetata de fistic

  • 400 g Lapte condensat indulcit
  • 100 g Pasta pura fistic
  • 500 g Frisca
 

Pentru Inghetata de Fistic:

  • 400 g Lapte Condensat Indulcit

  • 100 g Pasta Fistic

Combina-le intr-un bol folosind un tel.

  • 500 g Frisca

Spumeaza frisca mediu si integreaza cam jumatate in amestecul de mai sus, folosind telul. Integreaza restul de frisca folosind spatula pentru a pastra cat mai mult aer in compozitie.

Optional (desi nu vor mai fi 3 ingrediente) poti sa adaugi din loc in loc bucati mici de gem de caise/zmeura/visine, fistic prajit taiat marunt sau cum am facut eu, putina pasta de fistic.

Transfera compozitia intr-un recipient si congeleaza cateva ore dupa care inghetata de fistic este gata!

Sa imi zici daca ti-a placut..

 
Next
Next

Monoportii cu zmeura si insert de capsuni